czwartek, 7 listopada 2013

Typhoon is coming!

Typhoon is coming!

W skrócie – atrakcji na Filipinach mi raczej nie brakuje…
Aktualnie jestem między trzęsieniem ziemi a tajfunem, a także w trakcie poważnego leczenia kanałowego zęba. Nie ma czasu na nudę!

Tajfun na Filipinach to niby nic szczególnego, przecież zdarzają się co roku. Ale ten jest potężny! Już zauważalne są intensywne opady w okolicach Visayas. Wg meteorologów tajfun przejdzie przez środek Filipin, zahaczając o naszą wyspę.

Bohol nawet nie zdążył otrząsnąć się po trzęsieniu. Mieszkańcy, którzy stracili swe domostwa nadal śpią w tymczasowych schronieniach lub namiotach. Tajfun tylko pogorszy ich sytuację …

Nawet podczas pisania tego posta odczułam kolejny wstrząs wtórny. Ziemia jeszcze nie zdążyła się uspokoić po trzęsieniu z 15 października.

Jest 5-cio stopniowa skala tajfunów. Podczas jedynki, raptem występują silne opady oraz wiatry łamiące parasole. Dwójka przynosi już większe szkody, łamie drzewa. Trójka jest już poważnym zagrożeniem, lepiej nie wychodzić z domu. Podczas czwórki należy się schronić, pojawiają się latające obiekty, urywają się dachy. W czasie piątki, zalecana jest szczególna ostrożność, lepiej nie wychylać nosa z domu, w powietrzu latają już nie tylko zerwane dachy… Należy również zrobić małe zapasy żywności, można spodziewać się odcięcia prądu. Opady są tak intensywne, iż pojawia się zagrożenie powodziowe.

Wg prognoz Super Typhoon Haiyan plasujący się na skali jako 5 uderzy w nas dziś w nocy!

Może warto przywiązać nasze Tarsjery z sanktuarium łańcuchem do drzewa?!? Co by biedne nie odleciały..

Kamila


Super Typhoon Haiyan 31wLive info:
Maximum sustained winds: 280 km/h gusting to 340 km/h
Central Pressure: 905hPa
Movement speed: 29 km/h west, northwest
Strength: Category 5 Super Typhoon
Location of center in coordinates: 9.2°N 131.3°E

Dane ze strony: