sobota, 9 listopada 2013

Super Typhoon Haiyan!Tajfun Haiyan, na Filipinach zwany Yolanda, uderzył ze znaczną siłą w nocy z 7 na 8ego listopada. Głównie ucierpiały rejony na wschodnim wybrzeżu, wyspy Samar oraz Leyte! Około 100 osób straciło życie,  wielu  nadal nie odnaleziono. Tajfun Haiyan uznawany jest za najsilniejszy jaki kiedykolwiek uderzył Filipiny!!!


Super Typhoon Haiyan 31wLive info:
Maximum sustained winds: 295 km/h gusting to 360 km/h
Central Pressure: 895hPa
Movement speed: 40 km/h west, northwest
Strength: Category 5 Super Typhoon

Piątek był oficjalnie ogłoszony dniem wolnym od pracy i szkoły. Wszystko było pozamykane, ludzie siedzieli w domach starając się ochronić to co najcenniejsze dookoła ich gospodarstw.

Nasza wyspa Bohol nie ucierpiała aż tak znacznie, tajfun raptem nas „musnął”. Odczuliśmy intensywne opady oraz silny wiatr przez całą noc oraz dzień, potem już tylko kropiło. Wiele połamanych drzew i gałęzi zagrodziło drogi. Ziemia nie miała już siły absorbować deszczówki na polach i łąkach.

Najbardziej doskwiera nam brak elektryczności oraz bieżącej wody. Od dwóch dni nie mamy prądu u nas na wiosce, tym samym nie działają pompy, które dostarczają wodę. Laptopy i telefony rozładowane, czytanie książek przy świetle świec jest całkiem miłe..ale ileż można;p 

Aktualnie w mieście Tagbilaran korzystamy z generatorów prądotwórczych dlatego mamy chwilową możliwość korzystać z Internetu i czytać o tajfunie, który już opuścił Filipiny. Nie ma co robić w fundacji bo wszyscy turyści pouciekali. Nawet nasze Tarsjusze nie poznają już swojego sanktuarium, w którym ich ulubione drzewa zmieniły położenie.

KamilaNEWS:

"The strongest typhoon in the world this year and possibly the most powerful ever to hit land smashed into the Philippines on Friday, forcing more than a million people to flee, flooding villages and raising fears of widespread casualties."

"Power and communications in the three large islands of Samar, Leyte and Bohol were almost completely down."

"Authorities warned that more than 12 million people were at risk. Thousands of people were evacuated from villages in the country's central regions, including provinces devastated by an earthquake last month."


Foty z wyżej wymienionych stron: