piątek, 7 czerwca 2013

Behind the camera with BBC

Behind the camera with BBC
Przez 10 dni w Sanktuarium Tarsjerów gościliśmy ekipę z BBC. Jeżdżąc po całym świecie przygotowują program dokumentalny o naczelnych, który będzie gotowy do obejrzenia pod koniec tego lub na początku następnego roku.
Swoją pracę na terenie sanktuarium rozpoczynali po zachodzie słońca, gdyż Tarsjery są ssakami aktywnymi w nocny. Wtedy lepiej widzą i słyszą polując na swoją zdobycz. Głównym pożywieniem dla Tarsjuszy są insekty, ich ulubione to koniki polne oraz świerszcze. Ale potrafią również upolować małego nietoperza czy jaszczurkę.
Podczas filmowania niezbędny był Carlito*! To dzięki niemu praca przed kamerami przebiegała pomyślnie, a Tarsjusze nie mając obaw skakały przed rozstawionymi między drzewami reflektorami. Aby skłonić  je do pokazania umiejętności łowieckich przed obiektywem, Carlito zachęcał je do polowania trzymając konika polnego nadzianego na patyku!
Następnego  dnia nagrywanie odbywało się u nas przed domem, a bohaterem zdjęć był kolorowy wąż drzewny. Głównym zagrożeniem dla Tarsjuszy są polujące na nie węże oraz koty. Dlatego na potrzeby filmu przyrodniczego lokalni złapali w dżungli węża oraz bezdomnego kota. Celem tegoż schwytania było umieszczenie w sanktuarium potencjalnego zagrożenia (na szczęście tylko w klatce) aby sfilmować reakcję wystraszonych Tarsjuszy…
O tym jak wygląda przygotowanie zdjęć do filmu przyrodniczego mogłam się tylko domyślać ;p Teraz już wiem nieco więcej. Chociażby to, że aby nakręcić 30 sekundową scenę pełznącego wzdłuż gałęzi węża, należy kłaść go 20 razy z rzędu na wyznaczoną gałązkę, aż do momentu, gdy operator kamery będzie zadowolony z szybkości i kierunku pełzania ;p
Towarzyszenie ekipie BBC podczas nocnego filmowania przyrody uważam za wspaniałe doświadczenie! Mam nadzieję, że moje zdjęcia i krótkie video lepiej odzwierciedlą nocną pracę BBC w naszym sanktuarium.


*Carlito Pizarras = znany jako „Tarsier Man”; nasz mentor, instruktor, otwarta księga wiedzy o jungli i otaczającej przyrodzie, do którego możemy ZAWSZE zwrócić się o pomoc czy poradę; od ponad 40stu lat zajmuje się na co dzień tarsierami.