wtorek, 14 stycznia 2014

Oko w oko z rekinem wielorybim!


Nurkowanie jest znakomitym doświadczeniem na większości z tutejszych wysp, czy powierzchniowe czy te na większych głębokościach. Bez dwóch zdań, Filipiny pod tym względem wymiatają i znajdziesz tu jedne z najlepszych miejsc nurkowych na świecie!

Zanurzenie się w przybrzeżnej toni jedynie z rurką do snorkelingu w pobliżu żerujących rekinów wielorybich przerosło moje oczekiwania! Jest to największy przedstawiciel rekinów, łatwo rozpoznawalny po specyficznym ciemnoszarym ubarwieniu gdzie grzbiet pokryty jest białymi cętkami. Rozmiar tych największych na świecie ryb budzi respekt, a w szczególności gdy otacza cię na raz kilka cielsk tych rekinów osiągających nawet 8-12 metrów i wagę 14 ton. Co prawda rekin wielorybi jest niegroźny dla człowieka ponieważ jedyne co go interesuje to wciąganie hektolitrów wody powierzchniowej wraz z występującym w pobliżu planktonem oraz nektonem. Pomimo to, kilka lat temu odnotowano wciągnięcie meksykańskiego nurka do paszczy takiego rekina. Najprawdopodobniej pomyłkowo, ponieważ człowiek byłby raczej ‘ciężkostrawny’ dla planktonożercy ;p Na szczęście całe zdarzenie zakończyło się ratunkiem i dobrymi opowieściami!

Rekiny wielorybie można spotkać w wodach tropikalnych i subtropikalnych całego świata, jest to gatunek kosmopolityczny, stale migrujący w poszukiwaniu żerowisk. Stu procentowo można je zaobserwować u wybrzeży Meksyku, Indii, Indonezji, Madagaskaru, Afryki płd, Tajwanu, Tajlandii, Australii zach czy właśnie Filipin.

Niestety w ramach kwitnącej turystyki i w celach zatrzymania rekinów w miejscach łatwo dostępnych dla ludzi są one stale dokarmiane. Niby wolne, a jednak przywiązane do jednego miejsca ryby zatracają swój popęd do migracji. Choć właśnie dzięki temu, iż stały się ważną atrakcją turystyczną są rzadziej poławiane. Pomimo zakazu zabijania rekinów wielorybich z 1998 ich mięso nadal osiąga wysokie ceny i tym samym kusi rybaków. W tej chwili jest to gatunek zakwalifikowany do narażonych wyginięciem.

Video:


Kamila